4 min čtení 10. 11. 2022

Každý rok přichází značka KEEN s inovativními zlepšeními, které se starají o pohodlí vašich nohou během každodenních aktivit. Kromě vývoje nových technologií usiluje také o to, aby vyráběla obuv s co nejmenšími dopady na životní prostředí. Představme si ty nejzásadnější KEEN EKO kroky...

 

Ten správný krok k udržitelné výrobě

Značka KEEN si klade za cíl vyrábět udržitelným způsobem. Proto nahrazuje a eliminuje chemikálie v lepidlech, nepoužívá těžké kovy, biocidy, pesticidy, používá materiál z recyklovaných P.E.T. lahví apod.

Už v roce 2014 ze své výroby vyřazuje PFC látky a o 4 roky později zveřejňuje dokument s detailními postupy, jak přejít na PFC-free řešení. Díky tomuto přístupu a dodržování jednotlivých kroků KEEN získává v roce 2021 celosvětově uznávané ocenění za inovace vedoucí k udržitelnosti.

PFC FREE

PFC neboli perfluorované sloučeniny/fluorkarbony se pro své vodoodpudivé vlastnosti hojně využívají při výrobě obuvi nebo outdoorového oblečení. Bohužel se ale řadí do skupiny karcinogenů. Jsou to nerozpustitelné chemikálie a zůstávají přítomné v okolním prostředí. Přechodem na bezpečnější variantu eliminoval KEEN použití škodlivých chemikálií o více jak 150 tun.

Výběr koželužen s certifikovanou kůží

Další, na co se KEEN zaměřil, byl zodpovědný přístup k výrobě kůže. Všechny kožené modely pánských, dámských i dětských bot KEEN jsou vyrobené z certifikované prémiové kůže. Znamená to, že KEEN odebírá materiál pouze od takových koželužen, které splňují přísné normy pro odpadové hospodářství a spotřebu energie a vody.

Využití recyklovaných materiálů

Plasty jsou téma už delší dobu, takže KEEN logicky představuje nové nápady i zde. U mnoha dámských i pánských bot KEEN najdete tkaničky, meshovou síťovinu a další prvky, které jsou vyrobené z materiálu z recyklovaných PET lahví. Na jeden pár bot se využije až 9 plastových lahví, které by jinak skončily na skládce. U zimních dětských KEENů např. najdete izolaci vyrobenou z PET lahví, která zvládne mrazy až -40 °C.

KEEN už delší dobu usiluje o šetrnější přístup k přírodě a svým příkladem vyzývá i ostatní značky, aby ho v jeho snažení následovaly.

 

6 nejvyužívanějších KEEN eko technologií

Vývojáři KEEN neustále přemýšlí, jak výrobu bot posouvat a šetřit přitom přírodní zdroje. Zde je přehled takových technologií, které byly vyvinuty právě s velkým důrazem na ekologii a na co nejmenší dopad výroby na životní prostředí okolo nás.
 

  • ECO ANTI-ODOR – přírodní antibakteriální probiotická technologie bez těžkých kovů nebo nebezpečných chemikálií
  • KEEN RECYCLED P.E.T. – kvalitní rip-stop síťovina, podšívka nebo tkaničky vyrobené z recyklovaných PET lahví
  • KEEN.WARM RECYCLED P.E.T. – izolace z vláken z recyklovaných PET lahví s výkonem až do -40 °C
  • BETTER LEATHER – kůže vyrobená v certifikovaných továrnách s nižší spotřebou vody a energie a zabráněním znečištění odpadních vod.
  • LUFTCELL – polyuretanové podešve a mezipodešve vyráběné přímým vstřikováním, tedy bez použití rozpouštědel v lepidlech
  • PFC-FREE WATER REPELLENCY – voděodolnost svrchních materiálů bez karcinogenních PFC látek


Jak pečovat o boty ekologicky

Po každé vycházce boty vyvětrejte, než je zavřete do botníku. Případné nečistoty vyčistěte za sucha kartáčkem, odolnější skvrny odstraňte vlhkým hadříkem. Boty nechte dobře proschnout volně na vzduchu, neurychlujte sušením na topení. Nejen, že šetříte energii, ale obzvlášť u kožených bot vysoká teplota nedělá dobrotu.

Boty nezapomeňte naimpregnovat, samozřejmě takovou impregnací, která je šetrná k životnímu prostředí, např. Grangers. Pravidelnou aplikací impregnace chráníte funkčnost materiálů, boty díky tomu déle vydrží a nedostane se do nich vlhkost zvenčí. Grangers byla první značkou, která začala vyrábět ekologicky nezávadné impregnace na vodní bázi. Jejich výrobky a výrobní procesy splňují nejpřísnější ekologické normy.

Myslete na přírodu už při nákupu

Až si budete kupovat boty nebo čisticí přípravky na obuv, myslete na přírodu. Vybírejte takové výrobky, které neškodí vašemu zdraví, ani životnímu prostředí. Přidejte se společně s námi k iniciativě KEEN – DETOX PRO PLANETU.