Zateplená obuv
pro celou rodinu
21. 10. 2024
Ze zdravotního hlediska velmi záleží na správném obutí. Mnohdy ale není snadné zorientovat se v nabídce. Připravili jsme pro vás článek, který vám výběr usnadní. Čtěte dále a dozvíte se také, že při koupi bot nestačí zohlednit jen velikost nohy, na jaké vady a deformity chodidel můžete trpět, nebo jestli má chůze vliv na držení těla.
Kupujete boty podle délky chodidla? Nezapomeňte vzít v potaz také další faktory. Například, jak je vaše noha široká, nebo jestli je palec opravdu nejdelším prstem na vašem chodidle. Neliší se pravé chodidlo od levého?
Prohlédněte si i technické provedení vybraného páru bot. Je špička dostatečně široká? Nejsou uvnitř boty švy, které by vám mohly při chůzi vadit? Nabízí jazyk dostatečné polstrování? Je bota ve všech směrech pružná? Jak je to s podrážkou, není příliš tlustá a tuhá? Z jakého materiálu je bota vyrobena?
Prevence bolesti chodidla obnáší mimo přiměřené tělesné hmotnosti, zdravého životního stylu, dostatečného odpočinku a pestré stravy zejména nošení správně padnoucí obuvi. Ta nohu nikterak neutiskuje ani nezpůsobuje jiné nepohodlí, a naopak není příliš velká a volná natolik, aby noze neposkytla dostatečnou oporu. Je třeba vyvarovat se „kloktání“ v botě, což by mohlo vést například ke „šmajdání.“ Výběru nového páru bot je proto nutno věnovat pozornost, protože je klíčové, aby bota podporovala správnou polohu chodidla.
Při výběru vhodné obuvi je pak třeba zohlednit anatomický tvar, případné vady či nemoci konkrétního chodidla, a taky materiál, ze kterého je bota vyrobena. „Materiál je nejdůležitější. Existuje směrnice, jak se má dělat zdravá bota. Prodyšnost, pevnost, přizpůsobivost, způsob šití, bez lepidel, šířka, způsob šněrování, aby byla noha dobře opřená, … Jakmile začnou otlačky, noha se přizpůsobuje, svaly ochabují,…“ říká fyzioterapeutka Pavlína Pospíšilová.
Pokud si v obchodě zkoušíte obuv a vaše chodidlo přesahuje v šířce nebo délce vyjmutou stélku, případně uvnitř boty cítíte tlak na jakoukoliv část vaší nohy (například kvůli vnitřním švům), sáhněte raději po jiném modelu. Tvar vašeho chodidla je jedinečný a vybraná bota by mu měla poskytnout dostatek prostoru ve všech směrech. Vyzkoušejte boty, které mají kulatou špičku – prsty se v ní mohou vějířovitě roztáhnout, což je žádoucí a přirozeně zdravé. Zároveň nesmí noha v botě „plavat,“ což znamená, že pro úzkou nohu nejsou určeny širší modely. A také nezapomeňte na patu – měla by zaujímat vzpřímené postavení.
Na stabilitu těla má zásadní vliv funkce plosky nohy. Pokud nefunguje správně, může dojít k řetězení funkčních poruch. Ty mohou ovlivnit dokonce až postavení pánve nebo napětí svalstva v oblasti trupu. A to vše může být završeno i nepříjemnými bolestmi hlavy. Proto je důležitým faktorem ovlivňujícím plosku nohy právě správný výběr obuvi.
Při koupi nezapomeňte také zohlednit výběr bot podle účelu používání. Budete v nich každý den běhat nebo je vytáhnete z botníku jen při speciálních příležitostech? Chystáte se na trek nebo hledáte obuv do práce? Potřebujete voděodolné a rychleschnoucí provedení? Po jakém povrchu se budete nejčastěji pohybovat, hodila by se vám protiskluzová podrážka? Odpovídá barva, střih a celkový design vašemu osobnímu stylu?
Při jednorázových příležitostech se nebojte nazout speciální obuv. Například lodičky s úzkou špičkou na svatbu nebo letní páskové boty na vysoké platformě, které jsou sice naprosto neohebné, ale perfektně ladí k vašim šatům :-) Zde sice nejsou splněny parametry pro zdravé obouvání, ale za předpokladu občasného nošení vám neublíží, maximálně budou ten večer vaše nohy znavené.
Vhodné boty pak obouvejte ve všech ostatních situacích.
Určitě se také vyplatí přečíst online recenze nebo se zeptat přátel a rodiny na jejich zkušenosti. V prodejnách KEEN vám také vždy rádi poradíme, protože sami dobře víme, jak jsou pohodlí a bezpečnost při chůzi důležité.
Pavlína Pospíšilová je velmi zkušená fyzioterapeutka s třicetiletou praxí (z toho 11 let v Německu). Pracuje v oboru dětské i dospělé neurologie, traumatologie a ortopedie. Tyto tři obory se prolínají s problematikou podologie a podiatrie, která se specializuje na komplexní péči v oblasti fyzioterapie.
Ve své praxi se specializuje se na Vojtovu reflexní lokomoci a manuelní terapii. Věnuje se také podiatrii, úpravě individuelních senzomotorických stélek, lymfoterapii, Mc Kenzie terapii, Synergetické reflexní terapii dle Dr. Pfafenrotha a spolupracuje s ortodontistickou praxí.
Spolumajitelka rehabilitačního zařízení NoRa fyzio.
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka